Yükleniyor..

GaN teknoloji Nedir

Apple, Samsung ve Google gibi şirketler yeni akıllı telefonlarla birlikte ücretsiz duvar şarj cihazı vermeyi bırakalı yaklaşık iki yıl oldu. Kutunuzdaki ücretsiz başlığı hala özlüyorsanız, bir sonraki şarj cihazınızı herhangi bir mobil cihazla kullanılabilen kompakt, güçlü, enerji tasarruflu bir şarj teknolojisi olan GaN'e yükseltmeyi düşünmenin zamanı geldi.

Galyum nitrür (GaN) elektronikte yeni bir malzeme değildir. Aslında 1990'larda LED yapımında kullanılıyordu. Ancak, bu yarı iletken malzeme daha ucuz hale geldikçe birçok marka, şu anda çoğu telefon, dizüstü bilgisayar ve tablette bulunan mevcut silikon şarj teknolojisi yerine GaN şarj cihazları üretmeye başladı.

Gan Teknoloji

Yüksek enerji, az ayak izi

GaN'in en büyük avantajı, bu kadar küçük bir cihaza sığdırabileceğiniz güç miktarıdır. GaN teknolojisi daha az ısı ürettiğinden, bileşenler birbirine daha yakın yerleştirilebilir ve böylece daha küçük bir boyutta daha hızlı şarj edebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızı şarj etmek için büyük bir şarj başlığı, tabletinizi ve telefonunuzu şarj etmek için başka bir güç şarj başlığı taşımaktan sıkılan herkes için artık hepsini daha küçük, daha verimli bir şarj cihazıyla değiştirebilirsiniz. Bu, iş seyahatlerinin yanı sıra haftada birkaç gün ofise gidenler için de harika bir haber.

GaN şarj cihazlarının kapasitesi 20W'tan 200W'a kadar değişiyor. Ve tahmin edebileceğiniz gibi, ne kadar yükseğe çıkarsanız cihaz o kadar pahalı olacaktır. Ayrıca bir Type-C portundan iki hatta üç porta kadar farklı konfigürasyonlar arasından seçim yapabilirsiniz ve hatta bazıları eski kabloları olanlar için bir USB-A şarj portu da içerir.

20W'lık GaN şarj cihazları bir akıllı telefonu hızlı şarj edebilir, ancak dizüstü bilgisayarınızı şarj etmek için genellikle yaklaşık 65W'a ihtiyacınız vardır. Bu değişkenlik gösterir, bu nedenle belirli modeliniz için cihaz üreticisine danışmalısınız. Örneğin, bir MacBook Air şarj etmek için 30W'a ihtiyaç duyar, ancak güce aç 15 inç MacBook Pro yüksek hızda şarj etmek için 87W'a ihtiyaç duyar.

Bu yeni GaN şarj cihazları, USB-C PD ve 240W'a kadar gücü destekleyen ve cihazların ve şarj cihazlarının optimum şarj gücünü belirlemek için birbirleriyle konuşmasını sağlayan en yeni şarj teknolojilerini kullanıyor. Böylece, 65W güce ihtiyaç duyan bir dizüstü bilgisayarı taktığınızda, şarj cihazı bunu tanımlayacak ve gücü otomatik olarak diğer bağlantı noktalarına ayarlayacaktır.

Küçük bir uyarı, şarj cihazındaki Type-C bağlantı noktasını kullanarak daha hızlı bir şarj elde edeceğinizdir, bu nedenle bazılarında USB-A bağlantı noktaları bulunurken, daha yavaş bir hızda şarj olurlar. En yüksek hıza yükseltme yaptığınızdan emin olmak için yeni bir Type-C - Type-C veya Lightning kablosu almayı da düşünebilirsiniz.

Ek Resimler

Bu içerik 17.02.2023 tarihinde yayınlandı ve toplam 1214 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

İletişim Bilgilerimiz